Diéta podľa krvných skupín

Ako funguje diéta podľa krvných skupín  ako schudnut-dieta podla krvnych skupin

Asi viete (alebo tušíte), že ľudia môžu mať niektorú zo 4 rôznych krvných skupín. Veľký podiel na tomto objave mal aj český vedec Jan Jánský. Krvné skupiny teda sú A, B, AB a 0. Každý krvný typ potom má iné antigény (resp. sú dva antigény - A a B, krvná skupina AB má oba, krvná skupina 0 nemá ani jeden).

Počas pokusov potom bolo zistené, že rôzne potraviny majú rozde¾uje schopnosti zhlukuje krvinky rôznych krvných skupín. To potom v praxi znamená, že niektoré potraviny môžu byť pre určitú krvnú skupinu "škodlivé" a tie isté potraviny sú zároveň "prospešné" pre  inú krvnú skupinu.

Základné rozdelenie podľa typu krvnej skupiny


Od 4 krvných skupín sa odvíja základné delenie u tejto diéty:

Krvná skupina 0 = lovec

Pri tejto krvnej skupiny sa odporúča jesť vyšší obsah bielkovín. Podľa dostupných poznatkov patrí táto krvná skupina medzi tie najstaršie. Tomu potom zodpovedá aj onen zvýšený podiel bielkovín, ktorý bol súčasťou jedálnička pravekých lovcov. Okrem vyššieho podielu mäsa by ľudia s touto krvnou skupinou mali jesť predovšetkým zeleninu, potraviny založené na obilie, fazuľa, olej a  mliečne výrobky.

Krvná skupina A = poľnohospodár

Vznik tejto krvnej skupiny údajne spadá do doby, kedy pravekí lovci začínali s poľnohospodárstvom. Aj preto sa odporúča, aby ľudia s touto krvnou skupinou jedli predovšetkým stravu, ktorá je bližšie k vegetariánskemu jedálnička. Na jedálničku u tejto krvnej skupiny by teda mala byť v hojnej miere zastúpená predovšetkým zelenina a ovocie. Mäso (resp. Bielkoviny) nie sú zakázané, ale predovšetkým červené mäso by malo byť výrazne obmedzené. Vhodnejšie pre krvnú skupinu A bude predovšetkým rybie alebo prípadne hydinové mäso. Jedálniček by potom ďalej mal zahŕňať predovšetkým celozrnné pečivo prípadne cestoviny z celozrnnej múky, fazuľa alebo strukoviny.

Krvná skupina B = nomád

Podľa odhadov sa vznik tejto krvnej skupiny datuje do doby pred 10 tisíc rokmi. Táto krvná skupina je spojená so silnejším imunitným systémom. Trávenie je potom viac flexibilné. Ľudia s touto krvnou skupinou si tak môžu dovoliť rôznorodejšie jedálniček, kde by mali byť hojne zastúpené napríklad aj nízkotučné mliečne výrobky. Naopak by ste sa mali vyhnúť konzumácii kukurica, pšenica, pohánky, šošovky, paradajok, arašidov a sezamových semienok.

 

Krvná skupina AB = záhada

Táto krvná skupina je údajne "najmladší". Typologicky sa nachádza medzi skupinou A a B (z hľadiska výživy). Jedálniček by mal zahŕňať čerstvú zeleninu, tofu, morské plody, nízkotučné mliečne výrobky. Medzi potraviny, na ktoré je dobré si dávať pozor, potom patrí predovšetkým údeniny, kofeín, alkohol. Rizikové je aj fajčenie.

Po jednotlivé krvné skupiny potom existujú aj odporúčané fyzickej aktivity a cvičenia. Napríklad pre krvnú skupinu A je doporučované predovšetkým pokojnejšie cvičenia ako napríklad joga alebo tai-či. Pre krvnú skupinu 0 potom naopak intenzívne aeróbne cvičenia ako behanie, jazda na bicykli, alebo aerobic v rozsahu minimálne jednu hodinu denne.

 

 

 

 

Vytvorte si vlastnú webstránku zadarmo s redakčným systémom WebJET Cloud.

Zobraziť plnú verziu stránky