Krabičková dieta
Čo je to krabičková diéta a ako sa s ňou chudne?
Krabičková diéta je založená na princípe pravidelného stravovania a kontroly množstva kalórií. Odporúčaný kalorický príjem sa rozdelí do 5 jedál denne. Vďaka pripravenému jedlu v škatuľkách, potom človek vie, kedy a čo má jesť. Vďaka optimálnemu rozloženiu kalórií v priebehu dňa, je potom veľká šanca na chudnutie.
Krabičková diéta jednak učia pravidelnému stravovanie, a súčasne vďaka nej máte pod kontrolou nad tým, koľko toho za celý deň zjete. Či už stavíte na jedlo v škatuľkách vlastnej výroby, alebo sa spoľahnete na odborne pripravené jedlo, máte záruku, že vaše telo bude dostávať vyváženú skladbu všetkých nevyhnutných živín.
Krabičková diéta - vlastné jedlo alebo kúpené?
Na internete je možné nájsť mnoho rôznych ponúk na krabičkovej diéty. U nich je jedlo pripravované špecializovanými firmami, ktoré je potom rozvážajú svojim zákazníkom. Výhodou takejto krabičkovej diéty je predovšetkým to, že sa nemusíte štart o jedlo na celý deň, ale všetko potrebné dostanete. Ľahšie tak ustrážite, aby ste nejedli niečo, čo by narušilo vaše chudnutie.
Jedálniček také krabičkovej diéty je pomerne pestrý, na jeho skladbu a prípravu dohliada výživoví poradcovia, a u dobrých firiem nie je ani problém určitá miera individualizácie (napríklad ak trpíte alergiou na nejaké potraviny, alebo ak vám proste niečo nechutí),
Nevýhodou takto kúpenej krabičkovej diéty je predovšetkým to, že nemusí byť dostupná všade. Kým napríklad v Prahe si môžete vyberať z mnohých rôznych ponúk, v menších mestách je už ponuka obmedzenejšia a v malých mestách alebo na dedinách už niektoré krabičkovej diéty nemusia byť dostupné vôbec.
Druhou veľkou nevýhodou je potom pochopiteľne cena. Pri takto kúpených krabičkových diét neplatíte len za samotné potraviny, ale v cene je zahrnutá aj práca spojená s prípravou jedla a všetko ostatné. Hociktorá krabičková diéta potom stojí aj 8 - 10 tisíc korún na mesiac a to môže byť pre mnoho ľudí veľa. U niektorých diét je možné platiť aj stravnými lístkami, čo môže finančná náročnosť o niečo znížiť.
Domáca krabičková diéta
Na krabičkovej diéte ale nie je nič zložité. S trochou skúseností zvládnete prípravu krabičkovej diéty aj vy sami doma. Na začiatku možno budete trochu tápať, ale uvidíte, že sa to v priebehu niekoľkých dní usadí. Výhodou domáce krabičkovej diéty je určite to, že ušetríte, naučíte sa zásadám zdravého jedálnička. Môžete tiež zapojiť do zdravej stravy aj zvyšok rodiny.
Nevýhodou domáci krabičkovej diéty je zvýšené množstvo času, ktoré musíte (minimálne spočiatku) venovať príprave jedla a nákupu potravín. Domáce krabičková diéta tiež kladie, väčšie nároky na sebakontrolu.
Krabičková diéta - recepty a jedálniček
Rozsah tohto článku je pochopiteľne príliš obmedzený na to, aby sme tu prebrali všetky možné recepty na jedlá, ktoré môžu byť súčasťou krabičkovej diéty. Tých sú stovky. Recepty na jedlá pre krabičkovou diétu môžete hľadať ako na našom webe, tak napríklad aj na sjidelnicek.cz, stob.cz.
Na zostavenie jedálnička pre krabičkovou diétu tiež nepotrebujete žiadne zvláštne znalosti. Základom je postrážiť sa energetický obsah - teda množstvo kalórií. V našej kalkulačke odporúčaného denného príjmu si môžete spočítať aké je vaše optimálne množstvo kalórií. Ak potom chcete začať chudnúť, mali by ste kalorický príjem znížiť - optimálne o 300 - 500 kcal. Od toho sa potom bude odvíjať konkrétne skladba jedálnička a množstvo jedla. Dôležité je naučiť sa rovnomerné rozloženie kalorické príjmu do 5 jedál v priebehu dňa.
Aké potraviny patria na jedálniček krabičkovej diéty
Pre jedálniček krabičkovej diéty platí v zásade obdobné pravidlá ako pre väčšinu diét, ktoré vsádzajú na zdravý a vyváranie (racionálne) jedálniček.
Odporúčané potraviny tak sú kuracie mäso a rybie mäso (oboje pečené alebo dusené, vyhýbať sa vyprážanie). Ďalej potom nízkotučné mlieko, nízkotučné mliečne výrobky ako sú jogurty, syry, tvaroh a pod. Orechy alebo rôzne semená, zelenina, ovocie, strukoviny, ryža, celozrnné pečivo, cestoviny z celozrnnej múky, olivový olej.
Ďalej potom môžete vyskúšať napríklad cícer (dá sa použiť ako príloha na mnohé jedlám), šalát z bieleho alebo červeného kapusty (to obsahuje pomerne veľa vitamínu C), nebojte sa ani vajíčok (mali by ste ale jesť iba bielka), kvalitné šunka a pod.
Najčítanejšie
Tri rady na ráno, ako schudnúť
Ako schudnúť v lete
Chcete schudnúť počas leta a pýtate sa či je to možné? Samé zmrzliny, nanuky, all inclusive na dovolenke, grilovanie ... čítať viac
Chudnutie po 40 ke a 50 ke
Ako schudnúť po pôrode?
Ako schudnúť po Vianociach ?
Vianoce vždy prinesú niečo "navyše", ale nemusíte sa vôbec báť, ako rýchlo prišli, tak rýchlo odídu...... čítať viac
Ako schudnúť s mojím metabolizmom?
Máte rýchlý alebo pomalý metabolizmus? Ako pomáha metabolizmus pri chudnutí?... čítať viac