Tuková diéta

Tuková diéta - naozaj to môže fungovať?

Čo je to tuková diéta a ako to funguje? Dá sa naozaj schudnúť s takou diétou? Vari tuk nie je hlavným nepriateľom chudnutia? V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na tukovú diétu a povieme si, aké potraviny pri nej môžete jesť a ktoré je nevyhnutné naopak sa vyhnúť.

Tuková diéta, ktorá sa často nazýva KetoDiet, alebo tiež proteínová diéta alebo tiež Atkinsonova diéta je založená na radikálnom obmedzení príjmu sacharidov. Tuky a proteíny sú povolené (hoci pochopiteľne v rozumnom množstve). Cukry (sacharidy) sú naopak vstup zakázaný. Takže zatiaľ čo taký "bôčik" jesť môžete, na chleba musíte zabudnúť. Množstvo sacharidov u tejto diéty by nemalo prekročiť 20g za deň.

Tuková diéta neznamená jesť len tučné jedlá

Názov tuková diéta môžete byť ľahko zavádzajúce. U tejto diéty pochopiteľne nejete len tučné jedlá. Aj keď je tučné dovolené - je nutné aj tak zachovávať základné pravidlá, kedy porcie by mali byť primerané a tučné jedlo by nemalo byť tou dominantnou zložkou.

Naozaj funguje tuková diéta?tukova dieta

Áno funguje. Veľkou výhodou tejto diéty je pomerne rýchly úbytok váhy. Na rozdiel od iných diét sa tiež nemusíte báť výraznejšieho úbytku svalovej hmoty. Tá je vďaka príjmu proteínov a tučného jedla zachovaná a chudnete predovšetkým tuk. Je to tiež príjemná zmena - ktorá iná diéta vám dovolí jesť mäso, údeniny, čokoládu (hoci iba tú s vysokým obsahom kakaa - aspoň 70%).

Nevýhodou tejto diéty ale môže byť to, že sa rýchlo "omrzí". Predsa len, ľudia sú už od narodenia zvyknutí na stravu s vysokým podielom sacharidov. Na jedálniček len s minimálnym množstvo sacharidov sa zvyká pomerne ťažko. Naviac je nutné veľmi striktne strážiť, aby denný príjem sacharidov naozaj neprekročil oných 20g. Inak sa pozitívny efekt tejto diéty úplne vytratí. Diéta tiež rozhodne nie je vhodná pre ľudí so zdravotnými problémami.

 

Tukové diéta ako liek na epilepsiu

Tukové diéta nie je vhodná ako prostriedok na rýchle chudnutie. Testovaním bolo zistené, že dodržiavanie tukové diéty u ľudí postihnutých epilepsiou napomáha redukovať počet záchvatov až o 90%. Podobného radikálneho zníženia počtu záchvatov dosahuje až 30% pacientov, ktorí vyskúšali tukovú diétu.

Jedálniček tuková diéta

Ako by mohol vyzerať váš jedálniček počas tukovej diéty?

    
raňajky - smotanový jogurt,
    
olovrant - jablko so smotanou,
    
obed - kurací vývar,
    
olovrant - paradajky so smotanovým syrom,
    
večera - orechové pusinky so smotanovým kokteilom

alebo tiež:

    
raňajky: 3 vajcia, 10 dkg slaniny
    
obed: pstruh na masle, zeleninový šalát
    
desiata: maliny s kokosovým mliekom
    
večera: kuracie steak so šampiňónmi, brokolicou a cibuľou


Tukové diéta alebo návrat ku koreňom

Zástancovia tohto spôsobu chudnutia argumentujú okrem iného aj tým, že tuková diéta je vo svojej podstate len návrat ku koreňom. Naši dávni predkovia v praveku tiež nepoznali múku alebo výrobky z cukru. Ľudia vtedy jedli predovšetkým mäso, ovocie, zeleninu, orechy, korienky, vajcia, sem tam nejaké bobule alebo niečo zelené.

Zatiaľ čo u klasickej stravy získava ľudské telo veľkú časť energie práve zo  sacharidov, u tukovéj diéty sa jedná o režim ketózy, kedy telo získava energiu predovšetkým z tukov a proteínov. Pri ňom sa v tele nachádza zvýšený počet tzv. Ketolátok, ktoré tlmia pocit hladu a navodzujú až euforicky dobrú náladu. Preto veľká časť pacientov diétu úspešne dodržiava.

Dá sa tuková diéta dodržiavať dlhodobo?

Tukové diéta by ale nemala byť dlhodobá. Po nejaká dobe (6 - 8 týždňov) je ju vhodné vysadiť a postupne sa preorientovať na bežný jedálniček zahŕňajúci aj sacharidy.

 

 

 

 

 

 

 

Vytvorte si vlastnú webstránku zadarmo s redakčným systémom WebJET Cloud.

Zobraziť plnú verziu stránky