Bezlepková dieta na chudnutie

 

Bezlepkový jedálniček je v prvom rade strava pre chorých na celiakiu, pre ktorých znamená vynechanie gluténu jedinú možnosť, ako sa zbaviť nepríjemných zdravotných ťažkostí. Avšak situácia sa veľmi zmenila. Bezlepkovú stravu začali skúšať aj zdraví ľudia ako recept na chudnutie. Naozaj to funguje.

Bezlepkové potraviny

Primárne je potrebné povedať, že bezlepkový jedálniček je hlavne spôsobom stravovania pre chorých, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku. Problém je v tom, že je v podstate nutné pri tejto diéte vynechať všetky potraviny s obsahom obilnín. Lepok je bielkovinou, ktorú nájdete v obilí, jedná sa o zmes dvoch bielkovín, a to gluteinu a prolaminu. Obsahuje ho pšenica, a to aj špalda, takže špaldová múka bezlepková nie je. Je teda fuk či ide o bielu alebo celozrnnú múku.


Ďalej sa lepok nachádza v raži a tiež jačmeni a ovse, aj keď u týchto obilnín len v menšom množstve. Nejde teda len o pečivo, zákusky alebo napríklad cestoviny. Lepok sa vyskytuje napríklad aj v kečupe, údeninách alebo dokonca jogurtoch, aj keď v týchto potravinách by ste ho neočakávali. Preto bezlepková diéta je výrazným zásahom do životosprávy. Treba sa naučiť zostaviť jedálniček na potravinách bez lepku.

Bezlepková múka


Ako to teda s lepkom v skutočnosti je? "Naši predkovia jedli potraviny s lepkom dlhé stáročia a boli zdraví," hovoria zástancovia stravy s lepkom. "Áno, lepok jedli aj generácie pred nami, lenže jeho množstvo bolo oveľa menšie ako dnes. A navyše šľachtenia obilnín a tiež novodobé spracovanie múky spôsobuje, že lepku je oveľa viac, "argumentujú pre zmenu ľudia, ktorí sa bezlepkové strave nebráni. A v podstate majú pravdu oba tábory.

Áno, múku s lepkom jeme od nepamäti. Vedci už ale v súčasnosti priznávajú, že šľachtenia a modifikácie zŕn mení aj zloženie múky. Príčinou celiakie a alergie na lepok preto môžu byť aj tieto modifikácie. Múka našich prababičiek z prvej republiky by sa od tej dnešnej líšila. Pozná sa to aj na tom, že cesto treba má inú štruktúru ako dnes. Samozrejme je bohužiaľ pravdivé aj tvrdenie, že sa lepkom doslova prepchávajú, a to denne. Jeme chlieb, pečivo, koláče, zákusky, cestoviny ... Naši predkovia toho zďaleka nekonzumovali toľko.

Bez lepku alebo s ním?

Existujú teórie, že alergia na lepok sa môže objavovať u ľudí, ktoré od neho boli dlho chránení. Mamičkám sa preto odporúča, aby svojim deťom dali lepok už v čase dojčenia, teda cca v piatom mesiaci. Potom budú odolnejšie. Nie je to ale samozrejme potvrdené, ide skôr o domnienky.

Bezlepkovej diéte podľahli aj celebrity

Rad celebrít ale tomuto trendu podľahli a tvrdia, že sa pri diéte cítia lepšie, darí sa im chudnúť a vraj nie sú tak unavení, majú tiež viac energie. Napríklad Victoria Beckham, americká herečka Gwaneth Paltrow tvrdí, že nemajú tráviace ťažkosti. Veľa ľudí potom nasleduje svojich obľúbencov a bezlepkovú stravu skúšajú tiež. Niektorí u nej potom už zostanú, pretože naozaj pociťujú pozitívne zmeny. Ak im spôsob stravovania vyhovuje, prečo nie.

Bezlepková diéta ale neznamená spasenie

Často sa používa termín múčne brucho. Teda priberaniu do značnej miery spôsobuje príliš veľké množstvo výrobkov z múky, ktoré konzumujeme. Z tohto pohľadu je vynechanie alebo obmedzenie obilnín prínosným krokom. Rozhodne sa ale nedá povedať, že vysoký podiel lepku v strave všeobecne môže za priberanie na váhe obyvateľstva. Nič podobné nepreukázali žiadne štúdie.

Pravda je ale taká, že bezlepková diéta nie je spasením pre všetkých. Kým niekomu môže pomôcť, iný bude naopak unavený a podráždený a trebárs aj priberie. Musíme totiž zdôrazniť, že bezlepková strava znamená aj vynechanie výrobkov z  celozrnnej múky, ktoré obsahujú veľa vlákniny, vitamínov najmä zo  skupiny B a tiež minerálov. Preto je vhodné konzultovať bezlepkovú stravu so svojím lekárom.

Pomáha pri chudnutí?

Ak netrpíte celiakiou, nie je nutné sa lepku vzdávať. Ak sa chcete presvedčiť, ako ste na tom s intoleranciou niektorých potravín a ich zložiek, stačí si kúpiť v lekárni testovaciu sadu. Z kvapky krvi si môžete urobiť základnú analýzu. Možno vám ukáže, že vaše telo neznáša lepok úplne dobre. Potom môžete skúsiť, ako vám napríklad mesiac bude bez lepku.

Majte ale na pamäti, že takýto jedálny lístok vyžaduje zaradenie bezlepkových receptov a tým aj veľkú úpravu stravy - musíte nahradiť zdroje vlákniny, minerálov a vitamínov, ktoré čerpáte napríklad z celozrnnej múky inak, teda zeleninou, ovocím, strukovinami atď. Jednoznačným prínosom pri znižovaní váhy je odbúranie pečiva z bielej múky. To vám samozrejme s chudnutím pomôže.

Zníženie príjmu sacharidov je prínosom

Prečo sa pri bezlepkovej diéte chudne? Jednoducho preto, že s výrobkami z múky vynechávate v strave tiež významný podiel jednoduchých sacharidov. Práve tie majú veľký podiel na vašej váhe. V zásade sa potom bezlepková diéta svojím zložením podobá nízkosacharidovej diéte, pri ktorej zhadzuje vďaka obmedzenému príjmu cukrov. Takže z tohto pohľadu je prínosná, za predpokladu, že prísun sacharidov pre vaše telo nebude tak extrémne nízky, aby ste trpeli únavou, bolesťami hlavy, podráždenosťou a podobne.

Teda áno - bezlepková diéta môže byť prínosná aj pre zdravých ľudí, za predpokladu, že ich telu nechýbajú žiadne výživné látky a cíti sa aj pri diéte z hľadiska výživy spokojní a dostatočne sýty.

Vyvraciame častý omyl

Niekedy sa objavujú zaručené správy, že ľudia po vysadení lepku priberajú na váhe. Nejde ale o pravdivú informáciu. Ľudia s celiakiou zle trávia, lepok sa im usadzuje v črevách, a preto horšie vstrebávajú potravu. Keď začnú jesť bez lepku, tento problém odpadá a potrava sa vstrebáva lepšie. Preto môžu aj ľahko pribrať - nejde ale o to, že by sa pri bezlepkovej diéte priberalo. Skôr sa tak dostávajú na svoju normálnu váhu, ktorú by mali v  prípade, že by im trávilo dobre a neboli by obmedzovaní chorobou.

 

Vytvorte si vlastnú webstránku zadarmo s redakčným systémom WebJET Cloud.

Zobraziť plnú verziu stránky