Zelená káva pomáha schudnúť

 

Všetci poznáme čiernu kávu, samotná zelená káva je známa menej. Jedná sa o pôvodné zrnká kávovníka, z ktorých sa ešte len pražením pripravuje všetkým známa čierna káva. Plody kávovníkov, ktoré sa zbierajú, sú bobule. Nazbierané bobule sa niekoľko týždni sušia na slnku. Potom prasknú a vypadnú z nich zrnká zelenej kávy. Tieto zrnká sa potom pražia určitú dobu (uvádza sa niekoľko sekúnd až minút) pri vysokej teplote, až vzniknú zrnká čiernej farby, ktoré už majú arómu a chuť praženej kávy.

Nás však zaujíma káva zelená, nepražená, ktorá obsahuje niektoré zaujímavé látky dôležité pre naše zdravie. Tieto látky sa bohužiaľ pražením strácajú, preto sa v prípravkoch stretávame s výťažkami práve zo zelenej kávy.

Zelená káva na chudnutie

K najvýznamnejším obsiahnutým látkam v zelenej káve patria fenolové zlúčeniny, z ktorých je najdôležitejšia kyselina chlorigenová. Táto látka je antioxidant, ale môže spoločne s kofeínom (samozrejme v zelenej káve takisto obsiahnutým, vo väčšom množstve než v  čiernej káve) napomáhať k znižovaniu vstrebávaniu cukru a tým premene jeho nadbytku v tele na tuk. Tento vnútorný tuk sa väčšinou hromadí v oblasti brucha a obklopuje srdce, pečeň, pankreas alebo obličky. Toto hromadenie zvyšuje riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárnych chorôb, prípadne u pacientov majúci už tieto choroby, k zhoršeniu zdravotného stavu. Ďalej má, podľa niektorých zdrojov, baktericídne vlastnosti.
 
Niektorí vedci tiež dokazujú, že táto kyselina v niektorých prípadoch znížuje riziko vzniku cukrovky, potláča riziko výskytu žlčových kameňov u mužov, ba dokonca môže zmenšiť celulitídu u žien.

K ďalším fenoplastickými zlúčeninám patria kyselina kávová, ktorá by mala podporovať aj znižovanie vstrebávania cukrov. Všetky fenolové zlúčeniny sú radené medzi silné antioxidanty. Všeobecne tieto zlúčeniny podporujú srdcovú aktivitu a krvný obeh.

Extrakt zo zelenej kávy možno zakúpiť ako kapsuly či tablety. Zatiaľ nie sú uvádzané žiadne vedľajšie účinky zelenej kávy ako takej. Obsiahnutý kofeín však môže mať nežiaduce účinky ako kofeín v silnej káve. To znamená, že pacienti, ktorí nesmú konzumovať kofeín všeobecne, nemali by užívať ani doplnky stravy s obsahom výťažku zo zelenej kávy. Neodporúča sa preto užívanie lieku tehotným a dojčiacim ženám, deťom do 16 rokov, osobám s vážnejšími srdcovými či cievnymi chorobami, s  vysokým krvným tlakom alebo u pacientov s diabetom.

Je zelená káva podvod?

Často sa môžeme v internetových diskusiách, ale aj v niektorých článkoch stretnúť s odsudzujúcim názorom, že zelená káva, teda prípravky z nej sú vlastne podvod a ich užívanie je k ničomu. Je to pravda? Odpoviem takto: užívanie liekov s obsahom výťažku zo zelenej kávy podvod nie je. Je dobré zdôrazniť, že sú používané na podporu chudnutia a ako súčasť celkového programu na chudnutie, kam nevyhnutne patrí aj diéta a pohybový režim

Vytvorte si vlastnú webstránku zadarmo s redakčným systémom WebJET Cloud.

Zobraziť plnú verziu stránky